Ο Μανώλης Παναγιωτάκης είναι μηχανολόγος και ηλεκτρολόγος-μηχανικός. Υπηρέτησε ως στέλεχος σε διάφορες επιτελικές θέσεις της ΔΕΗ και θυγατρικών εταιρειών της, όπως ο ΔΕΔΔΗΕ, ενώ διατέλεσε και πρόεδρος της ΓΕΝΟΠ/ΔΕΗ μεταξύ 1991-1992. Το 2015 διορίστηκε νέος πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος της ΔΕΗ από την κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΑ, θέση στην οποία υπηρέτησε μέχρι την αλλαγή κυβέρνησης το 2019.
![Παναγιωτάκης Μανώλης](https://themanifoldfiles.org/gr/wp-content/uploads/sites/3/panagiotakis-manolis-actors-595x595.png)
Μανώλης Παναγιωτάκης
Πρόεδρος και Διευθύνων σύμβουλος (πρώην) • ΔΕΗ Α. Ε.